Председник Вучић: Морамо да вратимо веру у мир и међународно право
Председник Републике Србије Александар Вучић поручио је на генералној дебати 79. заседања Генералне скупштине УН, да Србија упркос садашњим светским потешкоћама, издржава у одбрани принципа повеље Уједињених нација и међународног права, кроз своје активности и принципијелну политику.
"Махатма Ганди је рекао: Нема пута ка миру, мир је пут. У истом духу отвореног срца Вам се данас обраћам испред Републике Србије, земље оснивачице Уједињених нација, земље слободе и правде. Част ми је да Вам се обратим као председник Републике Србије, земље у чије име поносно стојим пред Вама данас. Земље које, упркос садашњим светским потешкоћама, издржава у својој одбрани принципа повеље Уједињених нација и међународног права, кроз своје активности и принципијелну политику, залажући се за идеју која је главна тема ове сесије", рекао је председник Вучић.
Указао је да, када говори о садашњем тренутку, на његово жаљење, мора да каже да је ситуација у свету још тежа и мрачнија него пре годину дана.
"Напетост расте, изазови су све бројнији и сложенији. Оно што ме највише брине је да, упркос нашим декларативним напорима за мир, развој и просперитет човечанства, нема на видику краја овој геополитичкој ноћној мори. Не бих волео да паметне речи Џона Фицџералда Кенедија се обистине: Човечанство мора да стави тачку на све ратове, иначе ће рат да стави тачку на човечанство", навео је председник Вучић.
Напоменуо је у свом говору да се данас човечанство више ослања на технологије.
"'Ове године још једном говоримо о трагичним сукобима и уништењу које доноси патњу и огромне људске губитке, као и о бројним озбиљним последицама које иду уз оружане сукобе.
"Република Србија и српски народ дубоко саосећају и деле жалост због свих изгубљених живота у ратовима широм света, укључујући и трагичне догађаје на Блиском истоку и у Украјини", навео је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да је неопростиво да данас у 21. веку, говоримо о ужасним бројкама у вези са децом која су страдала у ратовима.
"Чини се потпуно невероватно, али свет је на ивици нуклеарне катастрофе и нуклеарног холокауста. У жељи да се победи и уништи онај други, корак по корак, приближавамо се ивици провалије и ту смо и стигли. Живимо у свету где нико никога не слуша, где само наши аргументи и наша истина важе, док други морају да нестану, зато што увек угрожавају наше универзалне лажне вредности. Морамо да разговарамо чак и када се не слажемо, морамо да обновимо еродирани кредибилитет и ауторитет Уједињених нација", поручио је председник Вучић.
Због тога ће Србија, најавио је председник Вучић, снажно подржати веће присуство афричких земаља у Савету безбедности УН.
"И верујемо да ће веће афричко присуство пуно значити за светски мир. Морамо да прекинемо са праксом двоструких стандарда, да обновимо веру у међународно право и начела која смо сви договорили одавно, морамо да обновимо веру у мир, једини пут који нема алтернативу. То дугујемо свакој недужној жртви свуда у свету, свим постојећим и будућим генерацијама. Будућност света у наредних пет или 25 година је ствар нашег избора, али и наша одговорност. Сви ми који смо се окупили овде из читавог света, урадили смо то из племенитих разлога, али и из себичних разлога пре свега", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, готово увек лидери свих најмоћнијих земаља говоре у УН обраћајући се заправо и њиховој јавности, а да их није брига за стварне проблеме света.
Пандорина кутија није отворена нападом на Украјину, већ много раније
Председник Вучић изјавио је да Пандорина кутија није отворена нападом на Украјину и упитао зашто велики лидери када говоре о потреби да Украјина буде слободна, да се поштују УН и њена повеља, зашто исти они не поштују повељу и резолуцију 1244 када је реч о територијалном интегритету Србије.
Председник Вучић је поручио да ће данас у УН говорити о томе како је пропаст модерног света почела када је Повеља УН дискредитована и када смо престали да верујемо у право и кренули да се ослањамо на силу.
"Објаснићу вам то на примеру моје земље, за мене најлепше на свету, Србије, како је уништавана и како је гажена и како данас, због своје издржљивости и слободарске традиције, она је мали каменчић у ципели моћних", рекао је председник Вучић.
После великих победа које је бољи део човечанства извојевао у два светска рата, подсетио је председник Вучић, Срби као нација су претрпели највеће губитке у Првом светском рату у односу на своју величину као и у другом рату, када је била једна од ретких нација која се супротставила нацистима у југоисточној Европи.
"Зато је Београд, главни град Србије, можда једини град који је био брутално бомбардован већ на самом почетку 1941. Ми Срби нисмо били као други који су дочекивали нацисте и њихове тенкове цвећем и платили смо велику цену. Наравно, никаква самовиктимизација и кукања над прошлошћу нису моја тема данас. Да вас упозорим, пријатељи, оно што се догодило у Србији, један преседан који је злоупотребљаван у другим деловима света", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је упозорио да Пандорина кутију није отворена пре пет година, већ много раније и да о њој сви ћуте.
"Апсолутна доминација западног капиталистичког начина производње у науци и технологији, уверљива победа против Совјетског савеза, пре свега у оквиру треће индустријске револуције, довела је свет до краја историје, по некима и потпуне хегемоније западних идеја у свим сферама друштвеног живота. Осим, наравно, добрих ствари које је то донело човечанству, таква доминација и непостојање равнотеже и мултилатерализма уништило је Совјетски савез и Југославију у исто време. Наравно, то се није десило случајно, то се није десило само од себе, већ је уживало помоћ западних обавештајних служби, а опет које је подржало национално корумпирану елиту, како у Југославији тако и у Совјетском савезу", рекао је председник Вучић.
Остаћемо посвећени дијалогу са Приштином под окриљем ЕУ и борићемо се за мир
Председник Вучић рекао је у генералној дебати 79. заседања Генералне скупштине УН да је политика коју Приштина води на АП Косово и Метохији неразумна и да имају низ узнемирујућих потеза, али да ће Београд остати посвећен дијалогу са Приштином, под окриљем ЕУ, и да ће се борити за мир.
Председник Вучић је рекао да су узнемирујући потези Приштине ишли од забране плаћања у српској валути, динарима, преко забране поштанских услуга, истичући да је такав потез незабележен у свету чак и за ратна подручја, па све до забране патријарха Српске православне цркве (СПЦ) Порфирија да посети Пећку Патријаршију.
Председник Вучић је упитао да ли упад специјалних снага тзв. косовске полиције у простор једне организације родитеља деце са сметњама у развоју, може да буде било шта осим лудости, суровости и бруталности.
Упитао је и да ли ће трајни мир бити постигнут, али и како да буде мира на Косову уколико се крше основна људска права.
"Какав је пут за Србију и како можемо да решимо ову ситуацију", упитао је још председник Вучић.
Истакао је да ће Београд остати посвећен дијалогу са Приштином, под окриљем ЕУ, и да ће се борити за мир.
"Једну ствар једино нећемо дати никоме, а то је слобода и независност Србије", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је навео да је Србија на свом европском путу и да искрено жели да буде део ЕУ.
Напоменуо је да је економија Србије најуспешнија на Западном Балкану.
Са друге стране, председник Вучић је истакао да ЕУ којој Србија тежи, јасно даје до знања, кроз изјаве портпарола Петра Стана, да не поштује принципе на основу Повеље УН, а ни одлуке Европског савета - пошто подржава независност тзв. Косова.
Председник Вучић је оценио да је то интерес највећих и најјачих у Европском парламенту, а да је Србија мала земља која не може да се надмеће са великим силама.
"Међутим, ми смо према себи, нашем народу и свим пријатељима на свету дужни да говоримо истину", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је додао да велике силе нису заинтересоване за истину и право, због чега је малим земљама остало "само да буду поносне, посвећене, као Србија, свом економском напретку, убрзаном расту, новим технологијама и иновацијама и да гледају у будућност и чекају тренутак када ће принципи поштовања међународног права бити враћени на политичку сцену".
Како је рекао, у тренутку када је свет на ивици катастрофе, сви наводно бране начела, а нико осим малих земаља не признаје никакве грешке и не поштује никакве принципе.
"Само мале земље које немају где и принципи су једина ствар за коју могу да се ухвате", истакао је председник Вучић.
Извор: Танјуг/РТС 1