Председник Вучић: Србија је спремна за дијалог
Председник Републике Србије Александар Вучић поручио је да се Срби који живе на северу Косова и Метохије осећају угрожено од стране специјалних полицијских снага такозваног Косова и да ће њихови протести престати када приштинске власти повуку наводне градоначелнике и уклоне трупе.
Председник Вучић је, у интервјуу за италијанску "La Stampu", нагласио да мисли и да се нада да неће доћи до нових сукоба на Балкану, али да може да говори само у име српске стране.
Председник Вучић је појаснио да Приштина нема право да држи специјалну полицију на северу и да су протести на северу Косова и Метохије почели због нелегитимног и незаконитог избора градоначелника.
Председник Вучић је навео да "постоје општине у којима је 11 људи гласало за градоначелника, односно 0,02 одсто, што није демократски", а да су и Американци и Европска унија осудили такво понашање Приштине.
Председник Вучић је рекао да приштинске власти треба да повуку своје наводне градоначелнике и уклоне своје трупе са севера Косова и Метохије и да би тада могло да дође до помирења, као и да је српска страна спремна на многе компромисе, док је једини циљ Приштине да протера Србе.
Председник Вучић је поручио да је "дубоко захвалан америчким партнерима што су указали ко је крив и ко је желео ове инциденте", али и да је потребан већи притисак међународне заједнице да би се Приштина понашала рационално.
Председник Вучић је нагласио да је Србија спремна за дијалог, а да је потребно испунити обавезу формирања Заједнице српских општина да би се прешло на друге разговоре.
Председник Вучић је говорио и о европским интеграцијама и рекао да Србија остаје на том путу и да се нада да ће напредовати брже.
"Ми смо на овом путу и то су наше вредности. Заједно са Црном Гором, ми смо најнапреднија држава у читавом региону. Наша економија чини 50 одсто економије Западног Балкана. Ми припадамо Европи, надам се да ћемо у будућности ићи брже", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је изјавио да Србија шест месеци пре приступања мора да буде у потпуности усклађена са европском спољном политиком, као и да је "од четири или пет резолуција Уједињених нација" које се тичу Русије, гласала у складу са осталим земљама Европске уније.
Говорећи о односу према сукобу у Украјини, председник Вучић је рекао да Србија поштује територијални интегритет те земље и да осуђује нападе.
Председник Вучић је рекао да са руским председником Владимиром Путином није разговарао више од годину дана, али да је приметио да су многи лидери Европске уније одлазили код њега да га виде или су разговарали са њим.
"Нисам разговарао са Путином више од годину дана. Али видео сам многе лидере Европске уније који су отишли да га виде или су разговарали са њим. Мислим да није лоше разговарати са неким. Али нисам јер би сви рекли, погледајте Србе. Оно што желе да нам забране, то себи дозвољавају", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да би волео да види Путина и председника Украјине Володимира Зеленског за преговарачким столом што је пре могуће и да је то "увек много боље него ићи у рат".
"Они морају да нађу заједнички именитељ, обе стране. И Запад такође, заједно са Украјинцима. Потребни су уступци са обе стране. У супротном, имаћемо друге сукобе. Што пре би било боље за човечанство, за цео свет. Знам да није популарно, јер постоји нека врста забране мира, али време је да уложимо огромне политичке напоре да се постигне било какво примирје. Али не уз једностране услове", рекао је председник Вучић.
На питање да ли Русију и Кину сматра поузданим савезницима, председник Вучић је рекао да су "сви у свету који поштују међународно јавно право" партнери Србије.
"Није нас срамота да то кажемо. Италија је, на пример, велики пријатељ, чак и ако је признала независност Косова. Често разговарам са Тајанијем, и са Мелони. Кина постаје све важнији инвеститор за нас, попут Русије, Казахстана, Украјине. То је политика", закључио је председник Вучић.
Извор: Танјуг